Wybór ciekawych darmowych programów do edycji filmów

Dziś coraz częściej mamy do czynienia z czymś za darmo. Przykładem tego są gry komputerowe, bandyta w kasynach czy na stronach hazardowych. Pojawia się także sporo darmowych programów komputerowych. Świetnym tego przykładem są te służące do obróbki filmów. Obecnie praktycznie każdy z nas ma smartfona do kręcenia filmów, a wiele osób wykorzystuje kamery, drony do rejestrowania różnych zdarzeń. Postanowiliśmy w związku z tym przyjrzeć się niektórym darmowym programom do edycji filmów.

HitFilm Express

HitFilm Express to od lat jeden z najbardziej popularnych bezpłatnych programów do obróbki filmów. Dzieło FXhome Limited służy między innymi do nieliniowej edycji wideo, jak i również tworzenia animacji czy efektów specjalnych. Cechuje się on prostotą obsługi, jak i również całkiem obszerną bazę efektów. Dzięki niemu możliwa jest jednoczesna edycja wielu ścieżek. Obsługuje on większość najpopularniejszych formatów wideo, zwłaszcza AVI, MP4, WMV, MOV czy MXF. Do wykorzystania mamy tutaj ponad 100 efektów, które pomogą nam w tworzeniu bardziej kreatywnych filmików. Wersja darmowa pozbawiona jest jednak obsługi filmów nakręconych w 4K czy też generowania zaawansowanych świateł. Niemniej jednak wielu osobom powinna jak najbardziej przypaść do gustu.

BlackMagic DaVinci Resolve

Tutaj również mamy do czynienia z darmową wersją programu, który w pełnym modelu kosztuje całkiem sporo. Za jego pomocą możemy dokonywać nieliniowej edycji wideo, jak i również wykorzystywać liczne narzędzia z przeznaczeniem kontroli i korekty kolorów. Wiele osób ceni sobie go właśnie za to, że może bawić się tu barwami, a efekty są bardzo dobre. Program ten bardziej polecamy osobom, które już nieco bawiły się edycją wideo. Możliwa jest w nim między innymi synchronizacja ujęć z wielu kamer. Choć jest to okrojona wersja w stosunku do płatnej, to jednak zawiera mnóstwo ciekawych narzędzi czy filtrów. Obsługuje materiały nakręcone nawet do 8K! Dzięki niemu można liczyć na optyczne zmienianie obrazów, stopniowanie krzywizn, tracking okienek, odtwarzanie za pomocą decka, obróbkę obrazu YRGB, jak i również wielowarstwowe linie montażowe.

Shotcut

Tym razem mamy do czynienia z opensourcową aplikacją, którą można nieco porównać do GIMPa. Dzięki temu, że został on udostępniony do rozwoju przez społeczność, powstaje wiele autorskich modułów, filtrów. Obsługuje on całkiem sporo formatów, jak i również filmy do jakości 4K. Pozwala on w szybki i prosty sposób dokonywać edycji klipów wideo, nagrań z kamery czy choćby filmów z dysków. Możemy w nim korzystać z różnych efektów specjalnych. Wiele osób ceni go sobie także za błyskawiczne renderowanie obrazu, wieloformatową oś czasu czy choćby opcję precyzyjnego kontrolowania materiału wideo. W bibliotece znajdują się także specjalne filtry wideo.

Kdenlive

Kdenlive z pewnością przyda się tym osobom, które w zakresie edycji wideo są zupełnie zielone. Stanowi on bowiem prosty w sobie program, który nie wymaga mocnego sprzętu czy dużo miejsca na dysku. Z pewnością jego ogromną zaletą jest intuicyjność, jak i również opcja szybkiego montażu filmów. Łatwy w obsłudze interfejs sprzyja nauce podstawowych zasad montażu i edycji. Znajdziemy tu również nieliniowy montaż kilku ścieżek wideo i audio, opcję wprowadzania wielu przejść, napisów, zmiany kolorystyki obrazu. Program ten oczywiście obsługuje większość najczęściej wykorzystywanych formatów wideo. Polecamy również takie programy jak: Avid Media Composer First, OpenShot Video Editor, Nuke, Avidemux, VSDC Free Video Editor.