Ucieczka w góry

Nadchodząca wiosna zwykle rozbudza w nas chęć do podróżowania. Dobrym pomysłem na przywitanie wiosny jest wyprawa w góry. Wspinaczka górska to dobry sport, ale w zależności od kondycji jaką posiadamy musimy wybrać odpowiednie góry pod względem wysokości na które mamy się wspinać. Ze względu na duże obciążenie organizmu, taka wycieczka wymaga stosownego przygotowania. Odpowiedni trening i dieta zapobiegną powstawaniu kontuzji.

Wycieczka w góry może być bardzo relaksująca, jeżeli przygotujemy się do niej na tyle dobrze, że nie zaskoczy nas żadna sytuacja. Odpowiednie wyposażenie sprawi, że będziemy się czuć pewnie w każdej sytuacji.

Możemy sobie montować szyby dźwiękoszczelne, ogrodzenia tlumiące hałas, ale nie uciekniemy całkowicie przed miejskim zgiełkiem. Warto zatem od czasu do czasu wybrać się w gory. Są szlaki takie, że nawet dzieci sobie poradzą, więc może to być wycieczka rodzinna. Zwłaszcza, że oddychać świerzym powietrzem musimy i powinniśmy. Jeśli ktoś mieszka w mieście, to ogrodzenie tlumiące hałas wykonane ze sztachet PCV nie ochroni go przed wdychaniem spalin.

Dlatego wraz z nadejściem wiosny warto zaplanować wycieczkę w góry.

Na pewno przyda nam się mapa, dokładna i aktualna, z wyraźnie zaznaczonymi kolorami szlaków. Trasy turystyczne w górach są zwykle dosyć dobrze opisane, ale nieraz zdarza się, że zupełnie niedawno namalowany na kamieniu znak porósł mech. Mapa przyda się rownież do tego aby zaplanować trasę na dany dzień lub na kilka dni z noclegami np. W schroniskach.

Ważna jest też apteczka. Nie musi być kompletnie wyposażona, ale powinna zawierać kilka niezbędnych rzeczy:

– bandaż elastyczny, którym można usztywnić kostkę w razie gdy ją skręcimy.

– plastry przydadzą się, jeżeli buty nas obetrą.

– lek przeciwbólowy, gdyż przy zmianach wysokości mogą zdopaść nas bule głowy.

– potas i magnez, wzmocni nas jeżeli zmęczone mięśnie odmówią nam posłuszeństwa.

Na szlaku turystycznym musimy być wyposażeni rownież w odpowiednią ilość wody. Ilość ta zależna jest oczywiście od panujących warunków atmosferycznych. W upalne dni wypijemy znacznie więcej niż przy 10 oC, ale nigdy nie powinno być to mniej niż 1L wody na osobę. Dobrze jest mieć przy sobie także termos z ciepłą herbatą posłodzoną miodem. Gdy pogoda się zmieni i zrobi się zimno, to łyk takiej herbatki szybko doda nam energii i rozgrzeje nasz organizm.

Co zabrać na szlak?

Prowiant. Tylko jaki? Świeże drożdżówki kupione z rana w sklepie nie są zbyt dobrym pożywieniem na długą wycieczkę. Warto ze sobą zabrać coś treściwego. Kiedy jest gorąco wędlina lubi się psuć, a ser roztapiać. Świetnym rozwiązaniem są np. bułki z kotletem, są bardzo pożywne, a my zyskamy pewność, że będą jadalne nawet po kilku godzinach marszu. Jeśli ktoś nie je mięsa, może to być kawałek usmażonej ryby wcześniej. Słodki i soczysty owoc będzie smaczną przekąską i doda nam energii. Obowiązkowa jest oczywiście tabliczka czekolady lub kilka batoników.

Pamiętajmy, że ubranie w góry to nie tylko to, co mamy na sobie wychodząc z domu. W górach pogoda zmienia się błyskawicznie, dlatego też nawet w środku lata trzeba być przygotowanym na znaczne ochłodzenie i opady. Zawsze, więc należy zabrać ze sobą ciepły, ale przepuszczający powietrze sweter lub bluzę i płaszcz przeciwdeszczowy. Niezbędne mogą okazać się również zapasowe skarpety. Jeżeli spocą się nam stopy lub przemokną buty nie będziemy musieli iść dalej w mokrych. Wiosną i jesienią w górach wieją porywiste wiatry, przyda się więc przy sobie czapkę i rękawiczki.

Naładowana komórka z zapisanym numerem ratunkowym (603 100 100 TOPR) i dokumenty to również rzecz istotna. W razie jakiegoś wypadku niezbędny może się okazać dowód osobisty lub inny dokument z numerem PESEL oraz numer legitymacji ubezpieczeniowej. Warto też dołączyć do dokumentów karteczkę z informacją, kogo należy powiadomić w razie wypadku.

Kolejnym ważnym elementem stroju w górach są stuptuty. Są to ochraniacze na spodnie i buty. Czasem niedoceniane, ale wykonane z materiału wodoodpornego naprawdę ochraniają.

Papier toaletowy lub zapas chusteczek higienicznych też może się przydać. W górach i lasach rzadko można się spodziewać dobrze utrzymanej i wyposażonej toalety.

Lampa czołowa to tzw czołówka. Przyda się niewątpliwie jeśli będziemy schodzić z gór o zmierzchu lub po zapadnięciu zmroku.