Tablet – na co zwrócić uwagę?

Tablet – na co zwrócić uwagę?

Jeśli wybieramy tablet z dolnej polki to jest bardzo istotne, aby tablet miał Androida 4.0. Jest to gwarancja w miarę dopracowanego systemu i dość przyzwoitych parametrów. Pamiętajmy, że tablety wyposażone w nowy system operacyjny zapewnią nam płynne odtwarzanie filmów, przeglądanie zdjęć, internetu oraz płynną animację w większości popularnych gier. Oczywiście, występują różnice w wydajności , ale o tym można sobie poczytać na stronie z testami w aplikacjach użytkowych i grach.

Ekran – koniecznie pojemnościowy

Kolejną ważną rzeczą przy wyborze tableta jest wyświetlacz. Należy pamiętać, żeby był to ekran pojemnościowy, a nie rezystancyjny. Wyświetlacz pojemnościowy nie wymaga już rysika ani długich paznokci, jest dużo wygodniejszy i łatwiejszy w obsłudze – dokładnie tak jak w nowoczesnych smartfonach. Warto też zwrócić uwagę na rozdzielczość ekranu. Większość tabletów z przedziału cenowego 300–500 zł wyposażona jest w ekrany 7-calowe o rozdzielczości 800 × 480. Zdarzają się czasem rodzynki o większej rozdzielczości. Trudno jednak w tej cenie oczekiwać cudów – taki ekran zapewni słabszą jakość obrazu: gorsze kolory, mniejsze kąty widzenia, mniejszą jasność. Niestety, pozostałe cechy wyświetlacza nie są z reguły ujęte w podstawowych danych technicznych, a to właśnie na nich czynione są przez producentów spore oszczędności. Mowa o kątach widzenia, które im są większe, tym są lepsze, bo łatwiej pokazać komuś film czy zdjęcia.

Ważnym parametrem wyświetlacza w tablecie jest jego maksymalna jasność. Im bardziej maksymalna jasność, tym lepsza widoczność. Jeśli na wyświetlacz pada sporo światła, czyli na przykład w słoneczną pogodę, to poza pomieszczeniem maksymalna jasność ekranu tableta zapewnia większą widoczność. Pod koniec opisu każdego tabletu podawany jest wynik pomiaru maksymalnej jasności, wyrażany w nitach. Wartości poniżej 200 nt należy uznać jako jako bardzo słabe, bowiem na takim wyświetlaczu w słoneczny dzień praktycznie nic nie widać. Wartości między 200 nt a 300 nt również nie należą do powalających, ale nawet w niesprzyjających warunkach już da się coś obejrzeć. Powyżej 350 nt możemy liczyć na to, że nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach w pomieszczeniu i na zewnątrz, niezleżnie od oświetlenia.

HDMI, USB i inne – Archiwizacja danych Poznań

Jeśli chcemy tablet podłączyć do zewnętrznego ekranu na przykład telewizora, to musi być on wyposażony w złącze HDMI. Warto też sprawdzić, czy do zestawu jest dołączona przejściówka z mini-HDMI na typowe, duże złącze. W przeciwnym razie będziemy musieli stosowną przejściówkę dokupić, ewentualnie wyposażyć się w odpowiedni przewód z końcówką mini-HDMI. To samo dotyczy portu USB, ktory w dzisiejszych czasach jest bardzo ważny. Bez niego nie da się podłączyć tabletu do komputera ani użyć pendrive’a czy też modemu 3G.

A ilość wbudowanej pamięci

Jest to ważny parametr, gdyż mówi o ilości dostępnego miejsca na pliki czy też programy. Całe szczęście można go bardzo łatwo poprawić, kupując kartę SD. Koszt tej modernizacj to około 35 złotych za 16 GB oraz od około 75 złotych za 32 GB.

Akumulator

Jeśli chcemy, aby tablet możliwie długo działał bez ładowania, to akumulator, jest ważnym parametrem, o który warto zapytać sprzedawcę. W modelach z niższej półki pojemność ogniw to 3–4 tys. miliamperogodzin. Zapewniają one około czterech godzin bez ładowania, a te drugie – około sześciu.

Jakość wykonania – sprawdź ją w sklepie

Najlepiej sprawdzić w sklepie, czy kupowany tablet jest w pełni sprawny. Niestety, w przypadku najtańszego sprzętu z jakością bywa różnie. Często można dostać bubel, a niektóre modele są popprostu niedbale zaprojektowane. Warto zwrócić uwagę na to, czy czujniki dotyku nie wariują w czasie ładowania tabletu. Warto też wspomnieć, że przy tabletach marnej jakości pukanie w obudowę i wyginanie jej powoduje pojawianie się „fal” na ekranie. Sprawdzić też należy czy podświetlenie jest w miarę równomierne i czy cała powierzchnia wyświetlacza odczytuje dotyk. Jesli kupimy tablet za pośrednictwem internetu, mamy możliwość oddania nieużywanego sprzętu w terminie 10 dni od chwili zakupu!