PREZESIE! – NIE TRAĆ GŁOWY, GDY STRACISZ DANE

PREZESIE! – NIE TRAĆ GŁOWY, GDY STRACISZ DANE

Faktem jest, iż zdecydowana większość dokumentów w dzisiejszych czasach ma postać cyfrową. Dokumenty wytwarzane przez firmy i osoby prywatne zarówno w Polsce, jak i na świecie powodują zapotrzebowanie na coraz większe przestrzenie w podsystemach dyskowych. Jak podają dane statystyczne, prawie 90 procent z nich nigdy nie będzie wydrukowana. Choć pozostaną one jedynie w pamięci firmowych dysków komputerowych, kart pamięci i innych nośników, to muszą być w razie gdyby np. US lub ZUS wyraził chęć przejrzenia tychże dokumentów. Na świecie coraz to nowsze odmiany nośników danych wchodzą na rynek.

Samo oprogramowanie jak również budowa dysków twardych są przygotowane na ochronę danych i to z roku na rok coraz lepiej. Niestety ich konstrukcja nie chroni jednak przed całkowitą ich utratą. Eksperci z laboratoriów odzyskiwania danych, rocznie odzyskują z ponad 50-ciciu tysięcy nośników newralgiczne dane. Są to wszystkie możliwe nośniki danych. Wniosek z tego taki, że żaden nie daje 100 % gwarancji ochrony naszych danych. Jak podają statystyki w Polsce dane bardziej są cenne dla firm niż dla użytkowników prywatnych.

W jaki sposób zabezpieczyć się przed utratą danych?

Prawda na temat ochrony danych w Polsce trochę szokuje. Tak naprawdę Polskie firmy i polscy przedsiębiorcy nie mają pojęcia jak zabezpieczać dane przed ich utratą.

Kadra zarządzająca polskimi firmami nie ma tak naprawdę bladego pojęcia, że w przypadku utraty danych w dużej polskiej firmie straty będą się kształtować na poziomie nawet 500 tysięcy złotych dziennie. Dotyczy to głównie tych przedsiębiorstw, które produkują bądź przetwarzają w swoich systemach informatycznych mega ilości danych. Na świecie kwoty te są wyższe i często przekraczają miliony dolarów.

I to jest największy problem z jakim mamy do czynienia w ostatnich latach. Ciągle za mała świadomość kadry zarządzającej co do potencjalnych problemów związanych z utratą danych. W Polsce dodatkowo wielu jest przekonanych, że tworzenie kopii zapasowych, tzw, backup’ów, to panaceum na wszystko i nic złego nie może się zdarzyć. To panaceum niekiedy zawodzi.

Światowe oraz polskie statystyki jeśli chodzi o skuteczność odzyskiwania danych w zasadzie wyglądają dobrze. Na całym świecie, specjaliści IT odzyskują utracone dane w ośmiu na dziesięć przypadków utraty danych. Pamiętać należy o tym, że nasz przypadek może być jednym z tych dwóch, których nie da się odzyskać, dlatego należy robić wszystko aby zminimalizować ryzyko utraty danych.