Nasza Klasa kontra Facebook

Nasza Klasa kontra Facebook

Każdy o niej słyszał. Portal Nasza Klasa zadebiutował w 2006 roku i stał się internetowym hitem. Twórcą tego portalu był student informatyki Maciej Popowicz, który jak potem przyznał wzorował się na amerykańskim odpowiedniku Classmates.com. Cała Polska oszalała na punkcie tego portalu społecznościowego, i chyba nie było nikogo, kto by nie zaczął intensywnych poszukiwań swoich znajomych z lat szkolnych. Ta rewolucja w polskim internecie sprawiła, że do komputera w sieci usiedli ludzie starsi, którzy mają lat 50 i więcej. Do tej pory starsze pokolenie nie traktowało komputera jako narzędzia do rozrywki. W listopadzie NK.pl, bo tak została przechrzczona obchodziła swoje skromne, piąte urodziny dlatego czas na małe podsumowanie.

Portal Nasza Klasa wystartował w mieszkaniu Macieja Popowicza i nikt 5 lat temu nie spodziewał się, że przerodzi się w ogromny biznes. Serwis w 2007 roku miał już zarejestrowanych 5 mln kont użytkowników, a w 2009 liczba ta podskoczyła do 10 mln. Twórca NK.pl sprzedał 20% udziałów niemieckiemu funduszowi venture capital European Founders w roku 2007, a wartość tego serwisu społecznościowego była oszacowana na sumę ok.15 mln złotych. Fundusz ten należał do braci Samwer. Alex Samwer pracował wcześniej w europejskim eBay-u i był twórcą serwisu Jamba. Zatem młody student informatyki stal się jednym z najbogatszych studentów w Polsce bowiem cala transakcja opiewała na kilka milionów złotych.

Facebook depcze po piętach –

Są tacy, którzy na pytanie o portal społecznościowy Nasz Klasa dziwią się, że jeszcze istnieje. Ale są i tacy, którzy ciągle zakładają tam konta i wiernie szukają znajomych, a potem podtrzymują znajomości sprzed lat. Specjaliści uważają, że w ferworze sukcesu Nasza Klasa przespała wiele możliwości, bo wiem po piętach zaczął jej deptać Facebook. Wbrew pozorom te dwa portale internetowe wiele łączy.

Facebook powstał na Uniwersytecie Harvarda w 2004 roku, i był początkowo przeznaczony dla uczniów szkół średnich oraz studentów, a już po 5 latach stał się najbardziej znanym portalem społecznościowym na świecie. W 2010 jego liczba użytkowników wyniosła 5 mln. Obecnie serwis zatrudnia ok.1000 osób. Obecnie wartość portalu szacuje się na ok. 250 miliardów dolarów.

A jak się ma dzisiaj Nasza Klasa?

Mimo, że dla niektórych odeszła trochę w zapomnienie to specjaliści twierdzą, że ma się dzisiaj nie najgorzej. W roku 2010 przychody Naszej Klasy wyniosły 62,6 mln złotych. Był to wynik lepszy o ok. 10 mln złotych od przychodu w roku 2009. Firma zatrudnia obecnie ok. 200 osób i szacuje się, że w roku 2011 przychody nie ulegną zmniejszeniu.

Wg najnowszych badań Nasza Klasa skupia jednak więcej użytkowników niż Facebook. Na NK.pl weszło 12,1 mln użytkowników, a na portal Facebook weszło ok. 7,1 mln polaków. Jednym słowem Nasza Klasa ciągle w przodzie. W zasadzie ciągle nie wiadomo w jakim kierunku zmierza portal NK.pl. Wielu użytkowników porzuca swoje konta ponieważ zniechęcają ich nowe funkcjonalności np. Oceń fotografię w skali od 1 do 5. Z drugiej jednak strony pierwowzór, czyli Classmates.com to portal, kory upadł, więc pozostawienie Naszej Klasy w takiej formie jaka obowiązywała na początku, to też chyba nie najlepszy pomysł.

Portale społecznościowe przyciągają użytkowników, a każdy z nich jest w jakiś sposób fenomenem. Każdy dziś ma prawie w domu komputer podłączony do sieci i chce nawiązywać kontakty z innymi ludźmi. Facebook pomaga nawiązywać je na całym świecie, a Nasza Klasa pomaga odszukać kolegę z czasów studenckich. Na różnych etapach życia potrzebujemy innych kontaktów z ludźmi, więc całkiem możliwe, że każdy z portali będzie po prostu istniał, żył swoim życiem, a użytkownicy będą krążyć pomiędzy nimi i zakładać konta raz na jednym, raz na drugim, a potem na trzecim itp.