Mapy Google bardziej przyjazne dla rowerzystów

Nie da się ukryć, że dziś wiele osób nie jest sobie wyobrazić życia bez Google’a. Za pomocą wyszukiwarki możemy znaleźć kasyna oferujące darmowe sloty, ważne informacje, programy, filmy. Z kolei Google Maps każdego dnia pozwala nam jechać przez miasta bez większych korków. Właśnie się dowiedzieliśmy, że Mapy Google będą jeszcze bardziej przyjazne dla rowerzystów.

Nowe funkcje dla rowerzystów w Google Maps

Według ostatnich informacji ujawnionych przez Google popyt na nawigację rowerową w Mapach Google gwałtownie wzrósł podczas wybuchu COVID-19. Liczba takowych żądań wzrosła o 69%. Ma to związek z tym, że wiele osób przestawiło się na rowery w czasie home office, a przy tym mamy w miastach coraz więcej dostawców pracujących dla Wolt i Uber Eats. Ponadto nie można zapominać, że infrastruktura rowerowa w naszym kraju rozwija się bardzo dynamicznie i zarówno w miastach, na wsiach, obszarach związanych z naturą powstaje coraz więcej tras i ścieżek rowerowych. W związku z tym Google będzie chciało zaoferować nam kilka przydatnych funkcji związanych z jazdą na rowerze.

Google zdecydowało się między innymi na skorzystanie z najnowszego algorytmu sztucznej inteligencji, jak i również niezbędnych danych pochodzących z crowdsourcingu czy oferowanych informacji bezpośrednio przez gminy, powiaty. Dzięki temu zarówno w miastach jak i w innych miejscach możemy używać Map Google, aby te w jak najlepszym stopniu poprowadziły nas przez ścieżki rowerowe lub ulice, jak i również wskazały obszary przyjazne dla rowerzystów.

Dzięki nowym rozwiązaniom Mapy Google zagwarantują nam również korzystanie z nawigacji krok po kroku z wykorzystaniem miejsc do wypożyczenia rowerów. System ten ma się opierać na podobnych założeniach jak do tej pory czyniliśmy to z transportem publicznym. Możliwa będzie dzięki temu o wiele skuteczniejsza integracja z tymi prywatnymi lub miejskimi wypożyczalniami rowerów, które dołączą do programu. Pomoże to choćby w samym procesie rezerwacji rowerów.

Już teraz mogliśmy się dowiedzieć o tym, że pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. komunikacji rowerowej nawiązał bliższą współpracę z firmą Google. W związku z tym Google Maps otrzymało całkiem sporo informacji dotyczących sieci rowerowych znajdujących się w obrębie Warszawy. Zdecydowanie zatem wpłynie to na jakość podróżowania na dwóch kółkach. Z podobnymi sytuacjami mamy do czynienia także w przypadku innych polskich miast. W niedługim zatem czasie możliwe będzie zorganizowanie sobie nawet dłuższej wyprawy przez kilka województw w oparciu o małe drogi czy lokalne trasy rowerowe, a sama trasa będzie bardziej dokładna, bezpieczna i przyjazna dla cyklistów.

Google Maps i protesty w Polsce

W związku z niedawno wydanym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, w Polsce wybuchły masowe protesty organizowane głównie przez kobiety. Ich skala jest ogromna, co znalazło odzwierciedlenie także i na Mapach Google. Specjalne narzędzie ukazujące miejsca z protestami miejskimi stworzyli sami internauci. Dzięki tym nowym opcjom można zobaczyć tutaj aktualne, minione, jak i nadchodzące akcje protestacyjne. Wiele z nich posiada od razu odnośnik do akcji organizowanych w mediach społecznościowych.

Na mapie można zobaczyć protesty organizowane nie tylko w naszym kraju, lecz i wielu krajach za granicą. O popularności tego narzędzia niech świadczy fakt, że mapy w tej formie zostały użyte już blisko milion razy.