Dlaczego tracimy dane?

Dlaczego tracimy dane? – Odzyskiwanie danych Poznan

Obecnie wiemy, że w 44 proc. przypadków głównymi przyczynami utraty danych jest awaria sprzętu. Na drugim miejscu plasuje się błąd człowieka -32 proc. przypadków. Zaraz za nimi stoją : działanie wirusów (7 proc), błędy aplikacji (4 proc.), klęski żywiołowe (3 proc.) – np. powodzie.

Analizując przyczyny utraty danych, zwykle mówimy o tzw. logicznych i fizycznych uszkodzeniach dysków. Przy uszkodzeniach logicznych mamy do czynienia z uszkodzeniem systemu plików, awarią plików i uszkodzeniami struktury danych. Uszkodzenia fizyczne występują wtedy, gdy nośnik uszkodzony jest mechanicznie, np. zgniecenie nośnika uniemożliwia jego prawidłowa pracę.

Nośnikiem, który najczęściej trafia do laboratoriów odzyskiwania danych w Polsce i na świecie jest wciąż dysk twardy. Coraz częściej dane tracimy także z popularnych dysków SSD i innych urządzeń opartych na technologii flash, jak np. pamięci przenośnych czy pendrive’ów. Powodem oczywiście jest ogromny wzrost ilość informacji w postaci cyfrowej.

Wśród głównych typów nośników, z jakich obecnie odzyskiwane są dane w laboratoriach, są m.in. dyski twarde w dowolnej konfiguracji, pojedynczy dysk twardy lub dyskowe macierze RAID, karty pamięci, pendrive’y a także urządzenia magazynujące zdjęcia takie jak np. photo-banki.

Nie wszystkie przypadki utraty danych muszą jednak trafiać do specjalistycznych „klinik dysków twardych”, jakimi są laboratoria. Gdy mamy do czynienia z uszkodzeniem logicznym, a więc takim, w którym nośnik danych nie uległ uszkodzeniu mechanicznemu, zaawansowani użytkownicy komputerów często mogą pomóc sobie samodzielnie, wykorzystując do tego specjalistyczne programy, dzięki którym użytkownik jest w stanie odzyskać utracone pliki na własną rękę. Jednym z najdłużej obecnych na rynku i najbardziej rozbudowanych w tym zakresie rozwiązań jest program Ontrack Easy-Recovery. Dzięki tej aplikacji można odzyskać utracone dane zapisane w różnych programach oraz na odzyskiwać wiadomości z poczty elektronicznej.