Agapant lubi chłód
Agapant lubi chłód
Ojczyzną Agapantów jest Afryka Południowa. Pochodzenie nazwy tej rośliny jest dość ciekawe, agapant bowiem pochodzi od dwóch greckich słów, agape – miłość i anthos czyli kwiat.
Kwiatostany agapantu wyrastają na szczycie długich dochodzących nawet do metra wysokości, pędów, które są bezlistne. Roślina ma ciemnozielone, szablaste, długie liście. Same kwiatostany składają się natomiast z kilkudziesięciu pojedynczych kwiatów, zależnie od odmiany ich liczba waha się pomiędzy 30 a 100. Każdy z tych pojedynczych kwiatów jest w kształcie dzwonków , w kolorach od białego poprzez fioletowy aż do niebieskich.
Agapanty pięknie prezentują się jako kwiaty doniczkowe. Możemy je ustawić na balkonach, tarasach i w przydomowych ogrodkach.
Kondycja i obfitość kwitnienia agapantów zależą od warunków, w jakich spędzi on zimę. Trzeba go wraz z donicą przenieść z ogrodu do chłodnego, jasnego pomieszczenia o temperaturze 8-10°C. Światło dzienne jest mu potrzebne, gdyż agapant ma zimozielone liście. Trzeba go także oszczędnie podlewać. Można też przechować go w temperaturze około 6°C i w nieco ciemniejszym pomieszczeniu, ale wówczas podlewamy go mniej.
Temperatura, w której będzie przeżywał zimę agapant, nie może być wyższa niż 15°C, bo okres spoczynku musi spędzić w chłodzie. Jeśli zimą będzie miał za ciepło, nie zawiąże pąków kwiatowych.
Niewskazane jest, aby wiosną wysadzać go bezpośrednio do gruntu. Lepiej zagłębić donicę z agapantem w ziemi, gdyż ta roślina nie lubi przesadzania i reaguje na nie słabym kwitnieniem, albo w ogóle brakiem kwiatów.